Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chociaż wojna na Ukrainie może mieć negatywne konsekwencje dla tegorocznego sezonu turystycznego w Serbii, nie powinniśmy oczekiwać, że będzie to w dużym stopniu, powiedział dyrektor Krajowego Stowarzyszenia serbskich biur podróży Alexandre Senicic. Zauważył, że omawiając turystykę krajową, goście z Ukrainy nie znajdują się na liście 10 najlepszych krajów przyjeżdżających do Serbii i że częściej spędzają wakacje na Węgrzech.

– W przeciwieństwie do Ukrainy, Rosja jest dla nas bardziej znaczącym rynkiem, ponieważ turyści z tego kraju zajmują trzecie miejsce pod względem liczby przybywających do Serbii, a my to odczujemy i powinniśmy oczekiwać, że mniej Rosjan przyjdzie do nas niż Lane lub wcześniejsze lata – Senicic.

Powiedział, że Serbia musi zwrócić się do nowych rynków, przede wszystkim do Europy Zachodniej,a jeśli chodzi o turystykę krajową, która jest dobrze rozwinięta dzięki kuponom rządowym, zauważył, że spodziewa się, że nowy bilans buueta zostanie przyznany dodatkowy kontyngent kuponów, ponieważ został po raz pierwszy przydzielony.

Senicic zauważył, że początek roku był obiecujący i że ludzie z sektora turystycznego oczekiwali więcej płatności niż Lane, ale niestety, wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, dobry trend ustał i że teraz w biurach podróży nikt nie przyjdzie ani nie zadzwoni.

– Znów jesteśmy w napięciu i nie wiemy, jak to wpłynie na sezon. Spodziewaliśmy się o 50 procent lepszego roku niż Lane, ale teraz nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić – powiedział Senicic.

Stwierdził jednak, że wierzy, że obywatele Serbii w tym roku będą podróżować do miejsc, do których zwykle podróżują: Grecji, Turcji, Egiptu i Czarnogóry, a teraz Albanii, Bułgarii i Chorwacji, a także w tym roku, po pewnym czasie, ponownie udadzą się do Włoch i Hiszpanii.

Mówiąc o cenach, Senicic wskazał, że można spodziewać się niewielkiego wzrostu cen podróży lotniczych, ponieważ cena podróży lotniczych gwałtownie wzrosła, ale wzrost cen nie będzie oscylował w setkach niż w dziesiątkach Euro.

W biurach podróży w Nowym Sadzie wskazują, że zainteresowanie jest nieco mniejsze niż zwykle o tej porze roku, że ceny do uzgodnienia są prawie identyczne jak poprzednio, przede wszystkim jeśli chodzi o zakwaterowanie, i że w tym momencie koszty transportu jeszcze się nie zmieniły, z wyjątkiem podróży lotniczych. Zauważają również, że w tej chwili ci, którzy chcą podróżować, są ostrożni, a najbardziej poszukiwanymi miejscami są Grecja, Turcja, Egipt.

– Zainteresowanie podróżników jest nieco mniejsze niż wcześniej, ale widać, że ludzie chcą podróżować – mówi Milena Kniejewicz z Grand Tours. – oczywiście w pierwszych dniach po wybuchu konfliktu panowała niepewność co do tego, jak będzie się rozwijała sytuacja, ale teraz wszystko wraca do starego. W tej chwili podróżni wybierają najbliższe miejsca-Węgry, Republikę serbską, Turcję, a także Grecję. Nie ma zmiany ceny umowy, z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o podróże lotnicze.

Dyrektor Elnosturs, Atila Moldway, wskazuje, że turystyka jest bardziej wrażliwą gałęzią gospodarki i reaguje na najmniejsze zakłócenia na rynku, a także wpłynęła na to sytuacja na Ukrainie.

Łagodzenie środków covid

Mówiąc o środkach covida, Alexander Senicic ocenił, że powoli słabną, ale nie tak bardzo, jak byśmy chcieli, aby miało to miejsce na początku sezonu.

– Zainteresowanie obywateli Serbii latem przed wybuchem wojny na Ukrainie było wysokie i wierzę, że jeśli kryzys ustanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, będziemy mieli lato, w którym duża liczba Serbów będzie odpoczywać w Serbii i poza Serbią-powiedział Senicic.

– Zainteresowanie sezonem wakacyjnym jest i jest podobne, jak zawsze w tym czasie, ale jeszcze nie powróciło do poziomu sprzed pandemii koronawirusa-mówi Moldvei. – W ciągu zaledwie kilku dni w agencji było mniej wizyt, ale teraz wszystko jest takie samo jak wcześniej, co z pewnością przyczyniło się do złagodzenia środków covid, ponieważ przyczynia się to do ułatwienia podróży. Nasze ustalenia nie wzrosły od 2019 roku. w tej chwili transport nie jest nawet droższy, a to, czy to się zmieni, zależy od ceny paliwa. Jeśli chodzi o podróże lotnicze, ceny są nieco wyższe – od 20 do 30 euro za osobę.

Leave a comment