Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Większość ludzi, którzy słyszą słowo „Nokia” kojarzy je z telefonami komórkowymi, ale w rzeczywistości za firmą kryje się zawiła historia. Nokia eksplorowała wiele linii biznesowych od swoich skromnych początków ponad 150 lat temu i w tym procesie wielokrotnie się zmieniała.

Nokia jest znacznie starsza niż większość ludzi wie, ale to było w ciągu ostatnich kilku dekad, że firma stała się znana kultowych urządzeń mobilnych z odważnym wzornictwem i technologii. Wahały się one od prostej koncepcji przypominającej klocek do niekonwencjonalnych, wyrafinowanych i wręcz absurdalnych form. Fiński Gigant wziął udział w kształtowaniu historii telekomunikacji i telefonów komórkowych, co pozwoliło mu wyrosnąć na światową markę domową, ale ostatecznie został zwapniony przez własne DNA i został zmuszony do podjęcia serii wyborów, które rzuciły go na kolana.

Nokia istnieje do dziś, ale jej priorytety przesunęły się tak bardzo na przestrzeni lat, że w większości wycofała się z przestrzeni konsumenckiej. Niektórzy z jego dawnego ducha inżynieryjnego żyją dzięki innej fińskiej firmie, która założyła swoje pierwsze biuro po drugiej stronie ulicy od siedziby głównej Nokii, podczas gdy inni inżynierowie migrowali do takich firm, jak Apple i Qualcomm. Poza tym Nokia nadal udziela licencji na własność intelektualną stronom trzecim, a obecnie koncentruje się głównie na opracowywaniu i sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego dla sieci 4G i 5G.

Ten artykuł jest eksploracją historii Nokii, od jej skromnego początku do stania się dominującą siłą w technologii mobilnej i posiadania własnych fabryk, aż do stonowanej obecności w procesie zatwierdzania dla linii telefonów z Androidem, która niesie tylko odrobinę dawnej świetności, linii produktów, które sprzedaje się umiarkowanie dobrze dzięki w dużej mierze potężnemu czynnikowi nostalgii.

Cofanie czasu do skromnych początków Nokii
Nokia została założona w 1865 roku przez fińskiego inżyniera górniczego Fredrika Idestama i rozpoczęła działalność jako prosta papiernia w Tampere, mieście położonym w południowo-zachodniej Finlandii. Wkrótce Idestam rozszerzył tę działalność na pobliskie miasto Nokia, które znajduje się w pobliżu rzeki Nokianvirta. Stąd nazwa” Nokia ” narodziła się w 1871 roku, zainspirowana tą lokalizacją.

W 1898 roku Eduard Polón założył fińskie Zakłady gumowe (znane również jako Suomen Gummitehdas Oy), firmę produkującą wszystko, od butów gumowych po opony samochodowe. W 1912 roku Arvid Wickström założył fińską firmę Cable Works (znaną również jako Suomen Kaapelitehdas Oy), która stała się znana z produkcji kabli elektrycznych, telefonów i Telegrafów. W 1967 roku obie firmy zostały włączone do Nokia Corporation, wielopłaszczyznowej firmy oferującej produkty z papieru i gumy, kable elektryczne, generatory, sprzęt wojskowy i elektrownie jądrowe, Komputery, Telewizory i wiele innych rzeczy.

W 1979 roku Nokia zaczęła przekształcać się w giganta telekomunikacyjnego poprzez spółkę zależną Mobira Oy — joint venture z fińskim producentem telewizorów Salora. Dwa lata później uruchomiła nordycką usługę telefonii komórkowej (NMT), która sama w sobie była niezwykłym osiągnięciem, ponieważ oferowała pełny zasięg krajowy i była pierwszym na świecie zautomatyzowanym systemem sieci komórkowej, a także pierwszym, który umożliwiał roaming międzynarodowy. Służyło to jako podstawa do 1G, zestawu standardów dla pierwszej generacji bezprzewodowej technologii komórkowej, która wykorzystywała sygnały analogowe.

Od imperium przemysłowego do producenta telefonów
W 1982 roku Nokia wprowadziła pierwszy telefon samochodowy-wyjątkowo nieporęczny, Mobira Senator, który był bardziej zaawansowaną pół-przenośną stacją radiową, jeśli wziąć pod uwagę, że ważył około 10 kg (22 funty). Dwa lata później firma zaprezentowała swój pierwszy „przenośny” telefon, Mobira Talkman 320F, ważący 4,7 kg i wyposażony w duży Monochromatyczny wyświetlacz, książkę telefoniczną zdolną do przechowywania 184 kontaktów oraz baterię, która pozwalała na 10 godzin czuwania i 60 minut rozmowy.

Leave a comment