Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

– W produkcji jabłek osiągnęliśmy rekordowy poziom tej jesieni – powiedział Keserovic, mówiąc, że jabłko będzie o pięć do sześciu procent wyższe niż w ubiegłym roku, ale obecnie niski koszt jabłek jest wyższy, więc zbiory powinny być przechowywane na zimę, kiedy ceny jabłek, a także innych owoców są wyższe.

Około 530 000 ton jabłek historyczne maksimum produkcji krajowej
Profesor Keserovic zauważa, że rok nie był dokładnie korzystny dla owoców, a zatem plony niektórych owoców są niższe, ale Serbia uzyska w tym roku dochód w wysokości od 590 do 600 milionów dolarów z eksportu owoców.

– Rozmrażano morele w częściach płaskich, a następnie breski i gruszki, więc wydajność tych owoców była o 20 procent niższa. W sezonie zbierania truskawek i wiśni był deszczowy okres, który również przyczynił się do zmniejszenia tego owocu. Wiśnie nie mogły przejść na eksport, ponieważ opady zmieniły dojrzewanie o siedem do dziesięciu dni i zmniejszyły wielkość owoców, ale było dużo malin, jagód, jeżyn, które oprócz dobrego rodzaju miały również wysoką cenę INO. Poza tym mieliśmy też wiśnie i śliwki. Szczególnie zachęcające jest to, że ogrody są wypełnione śliwkami, starą odmianą najlepszą do dżemów, dżemów, marmolady i brandy w przetwórstwie przemysłowym – zauważył Keserowicz.

Złote drzewa owocowe Serbii

– Ogrody w Serbii zajmują około 183 602 ha, czyli 4,8 procent całkowitej powierzchni gruntów ornych, co jest niewielkie, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne i warunki gruntowe do uprawy drzew owocowych – mówi Dziennik analityka rolniczego Branislav Gulan.

W ostatnich latach ludzie uznają uprawę owoców za gałąź nornicy, która jest wysoce profesjonalna, powiedział Gulan. „Oprócz wiedzy, zainteresowane strony coraz częściej zdają sobie sprawę, że będą produkować łatwiej i taniej, szybciej i drożej, jeśli się połączą”, zauważa Gulani, dodając, że serbskie złote owoce to jagody, jabłka, truskawki, maliny i wiśnie.

Naszym celem powinno być, jak mówi, posiadanie pewnego dnia spółdzielni owocowej, takiej jak Hiszpański gignat „Anecop”. – Łączenie i wdrażanie nowych technologii oraz wyższy stopień przetwórstwa zwiększy dochody producentów owoców, zmniejszy bezrobocie i odpływ ludności z obszarów wiejskich-stwierdził Gulan.

Ekspert Ogrodniczy wskazał, że aby uzyskać dobre zyski, konieczne jest posiadanie lodówek i łączenie się w spółdzielnie w celu lepszego umieszczenia na rynku. – Hodowcy zaczęli to rozumieć, bo w tym roku w konkursach stymulujących rozwój ogrodnictwa 21 spółdzielni uprawy owoców otrzymało pieniądze na promocję produkcji – powiedział Keserowicz.

Jak ważne jest łączenie i posiadanie lodówki, Keserovic podał przykład obecnych możliwości rynkowych, które nie pasują do owoców, które mają cydry i nie mają lodówek. – Teraz kilogram jabłek kosztuje tylko od 25 do 30 dinarów, a te sady mają dwie opcje: sprzedawać jabłka budzacto lub pozostawić je na niepowodzenie. A gdyby połączyli siły i kupili chłodnicę, byliby w lepszej sytuacji, zachowaliby podłogę po wyższej cenie-powiedział prof. dr Cezarowicz.

Leave a comment