Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Za chwilę skończysz swój dzień i za pomocą smartfona sprawdzisz, co znajduje się w inteligentnej lodówce, aby zdecydować, czy musisz przejść obok sklepu, czy poprosić o dostawę przed powrotem do domu. Szybko płacisz za zakup za pomocą karty kredytowej zarejestrowanej na koncie i natychmiast otrzymujesz powiadomienie push potwierdzające zakup i szacowany czas dostawy.

Używasz karty Metro transit, aby wskoczyć do autobusu lub pociągu metra i zacząć wracać do domu, słuchając ulubionego podcastu na Spotify. Po powrocie do domu odbierasz obiad i przeskakujesz do połączenia Zoom z najbliższymi, szybko spoglądając, aby potwierdzić, że zielona kłódka jest aktywna, a połączenie jest bezpieczne.

Twój typowy dzień może przypominać powyższe lub niektóre jego aspekty, ale wszystko, co bierzemy za pewnik w typowym dniu, wymaga pewnej formy kryptografii. Maleńki fragment kodu, który zapewnia nam bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. komu ufać, kim się podajemy, czy przed dostawą zostały naruszone nasze dane, czy nawet jeśli mamy dostęp do strony internetowej.

Jednak słowo kryptografia przywołuje obrazy szpiegów (w tym Jamesa Bonda), tajne wiadomości, tajne agencje rządowe, teorie spiskowe i wojny zalewają nasze umysły na wzmiankę o ” kryptografii.”W rzeczywistości filmy takie jak” Kod Da Vinci „i” gra imitacji ” obracają się wokół tej fascynującej nauki ukrywania informacji.

Chociaż możemy być zadowoleni z pozostawienia kryptografii ekspertom i filmom,jest ona wokół nas. Od momentu odblokowania telefonu rano, uzyskania dostępu do strony internetowej, dokonania płatności online, oglądania Netflixa lub zakupu NFT.

Trudno w to uwierzyć, ale kryptografia istnieje od tysięcy lat. Wczesna kryptografia skupiała się na ochronie wiadomości podczas transportu między sojusznikami. Nowoczesna kryptografia dojrzała do weryfikacji integralności danych, uwierzytelniania tożsamości, wdrażania podpisów cyfrowych i wielu innych.

Etymologia kryptografii wywodzi się od greckich słów „Kryptos” oznaczających „Ukryty” oraz „grafeina” oznaczającego ” pisanie.’Jak na ironię, amerykański artysta Jim Sanborn wzniósł rzeźbę trafnie nazwaną 'Kryptos’ na terenie Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w Langley w Wirginii. Jednak do pełnego rozszyfrowania, rzeźba wyświetla zaszyfrowane litery ukrywające tajną wiadomość w zasięgu wzroku w harmonii z jej lokalizacją, nazwą i tematem.

Skoro kryptografia jest taka stara, dlaczego nie wiemy o niej więcej?

„Historia jest pisana przez zwycięzców.”Jest mało prawdopodobne, że zwycięska armia lub rząd opublikują szczegóły tajnej broni używanej do wygrywania wojen. Tu leży powód, dla którego istnieje niewiele historii na ten ważny temat i jego ewolucję. Ale co wiemy na pewno?

Krótka Historia
Jak tylko ludzie zaczęli żyć w różnych grupach lub plemionach, pojawił się pomysł, że musimy działać przeciwko sobie i pojawiła się potrzeba tajemnicy. Pomyśl, że sprawy wojskowe, polityczne i narodowe mają kluczowe znaczenie dla przetrwania i podboju.

Już w 1900 r.p. n. e. niestandardowe stosowanie egipskich hieroglifów ukrywało znaczenie wiadomości przed tymi, którzy nie znali tego znaczenia. Grecy opracowali „Scytale”, który składał się z pergaminowego paska owiniętego wokół cylindra o unikalnej średnicy; wróg potrzebuje tylko wypróbować cylindry o różnych średnicach, aby odszyfrować wiadomość.

Pamiętasz nagrodę za sekretny dekoder szpiegowski w pudełkach po płatkach? Bazował na Szyfrze Cezara. Pełna nazwa, szyfr Cesarski, nazwany na cześć Juliusza Cezara, był używany do szyfrowania wiadomości wojskowych i oficjalnych w starożytnym Rzymie.

Koncepcja tego typu szyfrowania jest prosta; przesuń alfabet w lewo lub w prawo do określonej liczby spacji i ponownie napisz wiadomość za pomocą litery-shift. Odbiorca zaszyfrowanego tekstu przesunąłby alfabet z powrotem o ten sam numer i odszyfrował wiadomość.

Leave a comment