Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Według związku rolniczego Serbii w tym roku pod zbożem będzie więcej powierzchni niż w ubiegłym roku o około pięć procent, więc pod tą uprawą będzie około 630 000 hektarów, a nie w ostatnim roku agroekonomicznym, w którym ziarno zajmowało około 600 000 hektarów.

– Duże obszary pod pszenicą są prawdopodobnie związane z ceną-mówi „Dziennikowi” Prezes Związku rolniczego Serbii Nenad Manic . – Ważona cena funta ziarna pszenicy w tym tygodniu na giełdzie towarowej Nowy Sad była warta prawie 35 dinarów lub 34,5 dinarów z VAT.

Manik wskazał, że chociaż wojownicy mieli dobrą pogodę, aby zasiać pszenicę w optymalnym czasie, wciąż jest kilku wojowników, choć niewielu, którzy teraz sieją. Jak zauważa, będą one miały wyższe koszty produkcji o 17-18 procent i niższe plony w porównaniu z rolnikami, którzy wysiali ziarno w optymalnym czasie.
Na początku optymalnego okresu siew pszenicy porannej kosztował około 32 000 dinarów, a teraz koszt jest wyższy na akr o ponad 5000 dinarów
– Na początku optymalnego okresu siew porannej pszenicy kosztował około 32 000 dinarów, a teraz koszt jest wyższy na akr o ponad 5000 dinarów-podkreśla Manich. Nawiasem mówiąc, specjaliści w tej dziedzinie rolnictwa stale ostrzegają ratari, aby przestrzegali terminów, które mamy na temat warunków agroekologicznych 5. do 25. w październiku, chociaż niektóre domy nasienne, wraz z rozwojem nowoczesnych nasion, uważają, że należy je wysiewać od 10.w pierwszym tygodniu listopada ze względu na klimat, suchą i ciepłą jesień i łagodną zimę.

Od siewu wysianego we właściwym czasie, mówi talia, zależy jakość ziarna i wydajność, która, jeśli pszenica nie zostanie wysiana w odpowiednim czasie, może być o 20 procent niższa, a siew prędzej czy później od optymalnego czasu żadne środki agrotechniczne nie mogą w pełni zrekompensować, a jedynie złagodzić skutki.

Przewodnik paori

Prezydent Związku rolniczego Serbii Manic zauważa, że nadszedł czas i że żołnierze siejący ziarno zaczynają się łączyć, zakładać spółdzielnie i współpracować z przetwórcami w celu lepszego umieszczenia podłogi i wyższej ceny.

Wiadomo, że przetworzone surowce przynoszą lepsze zyski niż ziarno pszenicy.

Siew we właściwym czasie zapewnia normalny wstępny rozwój, dobre ukorzenienie, ponieważ roślina musi mieć co najmniej trzy liście na łodydze w zimie lub na etapie rozpoczęcia ukorzeniania od jednego do dwóch pędów bocznych.

– Rolnik potrzebuje również zachęt od państwa . Ziemie, środowiska zapewniają prędkość wiatru w plecy, ziemie, które zajmują się suchymi ratarami, więc powinno to zrobić nasze państwo. Podczas edydemii pokazaliśmy, że mamy wystarczająco dużo jedzenia i nie było problemów z podażą. Dlatego państwo powinno silniej zachęcać rolników do siania pszenicy na dużych obszarach niż wcześniej i zamiast chwalić się eksportem surowców, zaczynamy ją przetwarzać i stajemy się bardziej znani w tej branży-podkreślił Manich.

Leave a comment