Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pod koniec lat 90.nie istniały jeszcze platformy społecznościowe, takie jak MySpace czy Facebook. SMS-y były jeszcze w powijakach, ponieważ bardzo niewiele osób posiadało telefony komórkowe w tym momencie. E-mail był popularną metodą komunikacji wśród osób z dostępem do komputera, ale brakowało mu wyczucia w czasie rzeczywistym, który sprawia, że rozmowa osobista jest tak atrakcyjna.

Do tego potrzebny był komunikator, a kiedy główny ruch internetowy naprawdę zaczął się zakorzeniać, o pozycję ubiegało się czterech głównych konkurentów: AOL Instant Messenger, ICQ,Yahoo! Messenger i MSN Messenger Microsoftu.

Wejście Microsoftu rozpoczęło się 22 lipca 1999 roku, co było już spóźnione, biorąc pod uwagę, że ICQ istnieje od prawie trzech lat, a AOL podążał za AIM wiosną 1997 roku. Nawet klient wiadomości Yahoo pokonał Microsoft na rynku o ponad rok, ale jak udowodnił Microsoft, nie musisz być pierwszy, aby dotrzeć na szczyt.

Kluczową decyzją w tym czasie była integracja Microsoftu z Hotmail, wykorzystując samą popularność internetowej usługi e-mail należącej do firmy, aby zaoferować tym milionom użytkowników możliwość natychmiastowej komunikacji.

Prowadzenie wojny z AOL
Wersja 1.0 MSN Messenger dostarczana z zestawem funkcji Spartan, w tym zwykłym komunikatorem tekstowym i podstawową listą kontaktów. Tuż za bramką, zwrócił uwagę rywala AOL widząc, jak Microsoft zakodował usługę MSN Messenger, aby móc rozmawiać z posiadaczami kont AIM. Nie trzeba dodawać, że AOL nie był zachwycony.

Jak wspomina były inżynier AOL Eric Bosco, każda usługa komunikacyjna podłączona do sieci AIM była zobowiązana do dostarczenia typu wersji. Aplikacja Microsoftu oznaczona jako „MSN Messenger w wersji 1.0”, więc Bosco i Spółka starali się odciąć połączenie za każdym razem, gdy ta wersja próbowała połączyć się ze swoją siecią.

Microsoft odpowiedział aktualizacją, która sprawiła, że MSN Messenger Service sam zidentyfikował się jako AIM. AOL zablokował go ponownie, a ta walka w obie strony podobno trwała jeszcze 21 razy, zanim AOL zagroził wstrzyknięciem złośliwego kodu do sieci MSN.

Microsoft wycofał się, a zamiast tego zakończył współpracę z innym ważnym graczem.

Naprzód i w górę
Microsoft kontynuował budowanie swojego Klienta wiadomości w ciągu najbliższych kilku lat, powoli, ale pewnie dodając nowe elementy interfejsu użytkownika i funkcjonalności, takie jak możliwość dostosowania okien czatu i ułatwienia przesyłania plików między użytkownikami. Na początku 2001 r. MSN Messenger miał ponad 29 milionów unikalnych użytkowników na całym świecie, co czyni go jednym z najczęściej używanych komunikatorów na świecie według Microsoftu.

Wraz z uruchomieniem systemu Windows XP w 2001 roku, Microsoft skrócił nazwę programu do tylko MSN Messenger. Kilka lat później gigant technologiczny z Redmond zawarł umowę o współpracy z Yahoo! umożliwiłoby to użytkownikom ich odpowiednich usług IM czatowanie ze sobą. Łącznie stworzyła największą na świecie społeczność konsumencką IM z około 275 milionami użytkowników.

Od rozmów tylko tekstowych, po cały świat interaktywności, Messenger ostatecznie zyskał takie funkcje, jak uśmieszki, rozmowy wideo z kamerą internetową, wysyłanie krótkich klipów audio, granie w gry w czasie rzeczywistym z kontaktami i niesławne „szturchanie”, które wysyłałoby brzęczący dźwięk i potrząsało oknem czatu, aby zwrócić uwagę innego użytkownika.

Wraz z uruchomieniem ósmej głównej wersji programu, Microsoft ponownie zmienił nazwę aplikacji, tym razem zmieniając ją na „Windows Live Messenger”, aby dostosować się do szerszej rodziny oprogramowania i usług internetowych Windows Live.

Przez jakiś czas wydawało się, że Microsoft nie może zrobić nic złego w swojej aplikacji do komunikatorów. Ale jak wszyscy wiemy, najlepiej zaplanowane plany myszy i ludzi często idą nie tak.

Początek końca
W ostatnich kilku wersjach Windows Live Messenger, Microsoft pozbawił wiele podstawowych funkcji, błędy na platformie były widoczne, a nawet bezpieczeństwo było kwestionowane w kółko.

Na przykład w wersji 9.0 firma usunęła kilka domyślnych opcji statusu i wyeliminowała możliwość dostosowywania ustawień kamery internetowej podczas połączenia wideo. Windows Live Messenger 2009 RC widział Microsoft upuścić niestandardową funkcję dźwięku logowania.

Wszystko poszło ze złego na gorsze w 2012 roku, kiedy Microsoft zmusił użytkowników Windows Vista i Windows 7 do uaktualnienia ze starszej wersji aplikacji do nowszego Wydania, a wkrótce po tym całkowicie porzucił wsparcie Dla Windows XP. Było to mniej więcej w tym samym czasie, gdy Microsoft nabył Skype.

Nie można też zignorować pojawienia się mediów społecznościowych i urządzeń mobilnych. Technologie te umożliwiły ludziom nowe sposoby pozostania w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, które nie wymagały tradycyjnego komputera.

Chociaż Microsoft nie zwolnić Windows Live Mobile wersje dla kilku głównych platform, w tym iOS, BlackBerry, i Windows Phone (a nawet dodano integrację z Facebook chat), było połączenie czynników, które po prostu wziął Microsoft z gry im. W końcu znaleźli strategię wyjścia ze Skype, ale to też nie poszło tak dobrze…

Przyszedł Skype
W maju 2011 Microsoft potwierdził, że kupi aplikację telekomunikacyjną Skype za 8,5 miliarda dolarów, a w listopadzie następnego roku dowiedzieliśmy się, że Messenger zostanie wprowadzony do Skype.

Dzięki integracji użytkownicy Messengera nadal będą mogli kontaktować się ze znajomymi przez Skype, ale skutecznie ustawi koła w ruchu, aby przerwać samodzielną wersję Windows Live Messenger. Ponadto Skype był lubiany i używany na całym świecie, ale w rękach Microsoftu rozwój programu nie rozkwitł.

Jak wiatr wieje, Microsoft rozpoczął stopniowe wycofywanie Windows Live Messenger w kwietniu 2013 roku. Jedynym wyjątkiem były Chiny, ale ostatecznie aplikacja została wycofana z tego rynku 31 października 2014 roku.

Gdyby Microsoft mógł robić rzeczy od nowa, prawdopodobnie nie chcieliby przegapić Windows, stając się głównym graczem na arenie mobilnego systemu operacyjnego. W podobny sposób MSN Messenger mógł być dzisiejszym WhatsApp lub Snapchat, ale brak skupienia, utrata zaufania ze strony ogromnej bazy użytkowników i źle zarządzane przejście na Skype wylądował Messenger na cmentarzu technologii.

Wpływ MSN Messenger utrzymuje się w Skype i wielu dzisiejszych platformach wiadomości, ale to już inna historia na inny czas.

Leave a comment