Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Właśnie kupiłeś nowy komputer stacjonarny do gier lub laptop do biura. Być może zaktualizowałeś swój komputer o nowy procesor i płytę główną. Być może chcesz przetaktować i ulepszyć swój system, aby działał tak szybko, jak to tylko możliwe. Ale czy wiesz dokładnie, co masz? Czy Twoja maszyna ma części, które powinna mieć? Jak dobrze działa ten komputer? To są naprawdę ważne pytania!

Dlatego mądrze jest kupić sobie kilka programów, aby sprawdzić, co jest w środku obudowy i przetestować swoją platformę na innych maszynach lub porównać je z wynikami pokazanymi w recenzjach sprzętu.

Jest wiele do wyboru, ale przygotowaliśmy listę 21 programów, które świetnie nadają się do analizy lub porównywania urządzeń-niezależnie od tego, czy masz telefon komórkowy, laptop, Komputer Stacjonarny z systemem Windows, Linux lub macOS, mamy coś dla ciebie.

Aplikacje sugerowane w tym artykule skanują urządzenie i sprawdzają informacje o sprzęcie w nim zawartym. Wiele aplikacji, które lubimy i z których regularnie korzystamy, jest całkowicie darmowych, choć kilka z nich otwiera swój pełny potencjał dopiero przy zakupie. W żadnej konkretnej kolejności, przejdźmy do listy.

Część 1: programy do analizy i monitorowania komputera
CPU-Z
Pobierz teraz z TechSpot/ Website: CPU-Z

Ten mały program istnieje już od 20 lat i jest dziełem programisty Franka Delattre, z siedzibą we Francji. Nowoczesne procesory zawierają zestaw instrukcji, które po aktywacji dostarczają wiele informacji o procesorze: Marka, model, liczba rdzeni, poziomy pamięci podręcznej i tak dalej.

Oprócz mózgów komputera, wyświetla również podobne informacje o płycie głównej i pamięci systemowej. Oryginalna wersja była dość prosta, ale teraz zawiera o wiele więcej szczegółów i zapewnia przegląd karty graficznej.

Tam aplikacja zawiera również prosty test porównawczy procesora i stress test; możesz przesłać swoje wyniki na ich stronie internetowej i udostępnić swoje statystyki-nieźle, jak na coś, co kosztuje dokładnie zero dolarów! CPU-Z jest dostępny tylko dla komputerów z systemem Windows, jest też wersja dla Androida.

GPU-Z
Pobierz teraz z TechSpot / Website: GPU-Z

Następny jest inny program specyficzny dla sprzętu, GPU-Z pojawił się w 2007 roku i jest dziełem zespołu w Techpowerup. Działa w taki sam sposób jak procesor-Z, używając zestawu instrukcji do zbierania informacji o specyfikacjach karty graficznej.

W tym nie ma narzędzia do porównywania, ale może monitorować i rejestrować dane wyjściowe z ustawień i czujników na karcie, takich jak prędkość zegara, temperatura, napięcie i użytkowanie. Narzędzie udostępnia link do bazy danych GPU Techpowerup, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swojej karcie graficznej, kliknij przycisk Szukaj. GPU-Z jest dostępny tylko dla systemu Windows i jest bezpłatny.

HWinfo
Pobierz teraz z TechSpot | Website: HWinfo

Następny program na naszej liście ma odwrotne podejście do CPU-Z, ponieważ mówi o wszystkim, co może w Twoim komputerze. Jest tak wiele szczegółów, że dzieli informacje na okna 3: Podsumowanie systemu, pełny raport i aktywne odczyty czujników.

Aktywny odczyt czujnika jest równie obszerny, w tym dane z procesora, pamięci RAM, płyty głównej, karty graficznej, wentylatorów obudowy, dysków pamięci i tak dalej. Chcesz bardziej wizualny sposób wyświetlania statystyk? Wystarczy kliknąć na dowolny wpis z listy odczytów, a HWinfo pokaże go jako wykres (patrz tutaj).

HWinfo jest w obiegu od ponad 20 lat i jest aktualizowane prawie co miesiąc. I tak, ten też nic nie będzie Cię kosztował. Twórca narzędzia, Martin Malík, zasługuje na ogromne uznanie za jego długoletni projekt. Program obsługuje 32 i 64-bitowe wersje systemu Windows, a jest nawet jeden Dla DOS!

Speccy
Pobierz teraz z TechSpot | Website: Speccy

Jeśli HWinfo pokazuje zbyt wiele szczegółów dla ciebie, to zawsze jest Speccy. Ten mały program został stworzony przez twórców CCleaner i jest zasadniczo podsumowaniem systemu. Wbudowane jest rejestrowanie czujników, jak widać na poniższym obrazku: małe zielone wykresy słupkowe aktywnie wykreślają wartości temperatury lub ilość pamięci RAM, pamięci itp.

W przeciwieństwie do poprzednich 3 pozycji na naszej liście programów, ten nie wydaje się być aktualizowany tak często. Na przykład wykrywa Intel Core i7-9700K w komputerze używanym do pobierania tych zrzutów ekranu jako i7-7700k. Speccy jest dostępny dla komputerów z systemem Windows i jest darmowy, ale jeśli chcesz korzystać z dodatkowych funkcji automatycznych aktualizacji i wsparcia premium, obecnie jest to roczna subskrypcja w wysokości 19,95 usd.

AIDA64
Pobierz teraz z TechSpot | Website: AIDA64

Następny na naszej liście jest AIDA64. Program jest tworzony przez węgierskich programistów FinalWire i jest w obiegu (w kilku formach) od 2010 roku. Standardowa wersja, AIDA64 Extreme, jest bardzo podobna do HWinfo, ale nie jest darmowa. Oprogramowanie jest dostępne w 30-dniowej wersji próbnej, z różnymi ograniczeniami wydajności, jak pokazano poniżej.

Leave a comment